Koronawirus vs wesele.
Poniżej przypominamy o aktualnych obostrzeniach ze strony rządu RP (będziemy starali się je na bieżąco aktualizować i opisywać) – mamy ogłoszony stan zagrożenia epidemicznego w Polsce.
AKTUALIZACJA (27 maja, godz. 12:34)
- od 6 czerwca możliwa jest organizacja wesel do 150osób
- w kościołach w dalszym ciągu należy zakrywać nos i usta
- weselnicy na przyjęciu nie muszą nosić maseczek
- przy jednym stole powinna siedzieć rodzina lub osoby mieszkające w tym samym domu
- do obsługi bufetu powinna być wyznaczona osoba z obsługi
- usługodawcy powinni nosić maski w trakcie trwania przyjęcia
AKTUALIZACJA (23 maja, godz. 14:35)
- w dalszym ciągu czekamy na oficjalne rządowe rozporządzenia w sprawie organizacji wesel
- z wypowiedzi rządu wynika, że być może od 1 czerwca będą możliwe wesela na 50 osób, jednak nie jest to jeszcze potwierdzone rozporządzeniem
AKTUALIZACJA (13 maja, godz: 17:50)
- w dalszym ciągu jest zakaz zgromadzeń, w tym organizacja przyjęć i wesel
- niektóre Urzędy Stanu Cywilnego w dalszym ciągu nie przyjmują zapisów nowych Par Młodych
- od 18 maja będą czynne restauracje, jednak obostrzenia nałożone na lokale pozwalają sugerować, że organizacja większych przyjęć (powyżej 50 osób), może w ogóle nie być możliwa w tym roku - ograniczenia 1 osoba na 4m2 lokalu, minimalny odstęp 1.5m między nieznajomymi, minimalna odległość między stolikami 2m itp
- kontrola graniczna na przejściach do 12 czerwca, z możliwością przedłużenia
- LOT wznawia loty od 1 czerwca ale wyłącznie na trasach krajowych
AKTUALIZACJA (24 marca, godz: 16:53)
- zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób, wyjątek stanowi rodzina
- w uroczystościach i obrzędach religijnych nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób
- ograniczenie przemieszczania się za wyjątkiem: drogi z i do pracy, wolontariatu w walce z koronawirusem, niezbędnych spraw życia codziennego (zakupy, apteka, opieka nad bliskimi, wyjście z psem)
AKTUALIZACJA (17 marca godz. 18:00) - koronawirus vs wesele
Warszawa:
- Urzędy Stanu Cywilnego w Warszawie, siedziby: Ochota, Bielany, Białołęka, Wilanów, Wola, Wesoła - zamknięte do odwołania!
- Zaplanowane uroczystości zawarcia związku małżeńskiego będą odbywały się zgodnie z harmonogramem wyłącznie z udziałem pary młodej i świadków.
Olsztyn:
- Na obecną chwilę gmina Stawiguda zezwala na obecność wyłącznie Pary Młodej i świadków.
- W USC Olsztyn w celu uzyskania informacji - kontakt wyłącznie telefoniczny.
Gdańsk:
- Zaplanowane śluby odbędą się w ustalonym terminie, zalecana obecność jedynie Pary Młodej, świadków i fotografa. Nie ma możliwości umówienia nowych terminów w chwili obecnej.
Wrocław, Białystok, Katowice, Opole:
- Wziąć udział w ceremonii może wyłącznie Para Młoda i świadkowie.
Kalisz:
- W ceremonii wziąć udział może maksymalnie 10 osób.
Poznań:
- Urząd prosi o maksymalne ograniczenie uczestników ceremonii.
Jarocin:
- W ceremonii mogą wziąć udział Para Młoda, świadkowie oraz rodzice (maksymalnie 8 osób).
- Na 14 dni zostaną zamknięte granice Polski – nie łudźcie się, że po 14 dniach zostaną otwarte, jeśli w sensowny sposób uda nam się zapobiec rozprzestrzenianiu wirusa w naszym kraju, nie oznacza to, że kraje ościenne działają w podobny sposób co my. Z góry załóżcie, że ten stan potrwa dłużej.
- Międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe zostały wstrzymane.
- Czynny ruch czarterowy – jeśli jesteś obywatelem Polski, jego bliską rodziną – możesz wrócić do kraju.
- Zakaz wjazdu cudzoziemców do Polski – nie dotyczy to osób związanych wcześniej z Polską – np. posiadających pozwolenie na pracę w naszym kraju. Oni muszą przejść 14 dniową kwarantannę. W przypadku wesela – Wasi zagraniczni goście nie dotrą do Polski.
- Restauracje i bary zostają zamknięte – możliwa jest jedynie sprzedaż na wynos i dowóz – tradycyjne wesele na pewno się nie odbędzie, ponieważ nie ma możliwości siedzenia w restauracji.
- Zakazane zgromadzenia powyżej 50 osób, w tym państwowe i religijne – jeśli Wasz ślub kościelny nie zostanie odwołany przez parafię, w kościele nie może znajdować się więcej niż 50 osób. Ponadto nie bierzcie za pewnik tego, co mówią prawnicy i inni specjaliści w TV. Wczoraj oglądając telewizję, dowiedziałam się, że jak najbardziej, można organizować wesela i wesela nie łapią się pod ten zakaz. Pamiętajcie - zgromadzenie, to zgromadzenie – to może być równie dobrze msza w kościele jak i konferencja na sali. Ponadto jest to szalenie nieodpowiedzialne aby w obecnej sytuacji organizować przyjęcie.
Pamiętajcie, że Naczelnicy Urzędu Stanu Cywilnego mogą wprowadzić ze swojej strony obostrzenia odnośnie ceremonii – jeśli macie w najbliższym czasie wyznaczony termin ślubu cywilnego, skontaktujcie się ze swoim urzędem i dopytajcie o szczegóły – może zostać mocno ograniczona liczba osób obecnych na ceremonii.
Co zrobić w obecnej sytuacji - koronawirus vs wesele?
Po pierwsze – nie wpadaj w panikę! Ta sytuacja nie będzie trwała wiecznie – im szybciej zastosujemy się do zaleceń i będziemy zachowywać się odpowiedzialnie, tym szybciej uda nam się temu zaradzić.
Po drugie – nie odwołuj wesela! Postaraj się o przełożenie terminu – zapytaj o wolne letnie terminy piątkowe i niedzielne, następnie jesienno-zimowe a dopiero potem myśl o przełożeniu wesela na 2021 rok. Pamiętaj również, że możecie zorganizować wesele w tygodniu i tym samym prawdopodobnie zagwarantować sobie 99% pewność dostępności wszystkich zatrudnionych już usługodawców unikając niepotrzebnego stresu i załatwiania kolejnych rzeczy.
Po trzecie – poinformuj wszystkich usługodawców o zmianie – skontaktuj się z nimi telefonicznie i porozmawiaj na spokojnie o dostępnych rozwiązaniach. Nie stawiaj sprawy na ostrzu noża. To patowa sytuacja dla każdej ze stron. Każda branża, każdy pracodawca i usługodawca ma ogromny problem w tym momencie. Pamiętaj, że istniejemy i realizujemy różne życiowe cele dzięki sobie nawzajem.
Po czwarte – poinformuj gości o zaistniałej sytuacji. Zapewne wszyscy polscy goście mają świadomość sytuacji ale pamiętaj, że w poszczególnych krajach sytuacja wygląda inaczej. W Holandii praktycznie nie ma żadnych obostrzeń i wszystko działa normalnie. Podobnie sytuacja wygląda w Wielkiej Brytanii.
Po piąte – zadatek. Obecna sytuacja to sytuacja, za którą żadna ze stron nie jest odpowiedzialna i zadatek powinien zostać zwrócony, nie ma możliwości dochodzenia go w podwójnej wysokości od usługodawcy. Pamiętaj jednak, że system, w którym żyjemy działa jak domino – jeśli wszystkie pary odwołają (a nie przełożą!) swoje wesela, może okazać się, że Wasze wymarzone miejsce lub usługodawca, którego bardzo chcieliście mieć na swoim weselu już nie istnieje/nie pracuje.
Po szóste – opłacone loty i hotele. Tutaj każda linia lotnicza i każdy hotel ma swoje zasady, należy dokładnie się z nimi zapoznać. Może okazać się, że nie przysługuje Wam zwrot zapłaconych pieniędzy.
Po siódme – koronawirus vs wesele w okresie wakacyjnym. Po raz kolejny powtórzę – nie wpadajcie w panikę. Do wakacji jest jeszcze sporo czasu. Jak sami wszyscy widzimy – sytuacja jest bardzo dynamiczna i wszystko może się jeszcze zmienić. Jeśli bardzo przejmujecie się Waszym weselem, które ma odbyć się w trakcie wakacji, skontaktujcie się z zatrudnionymi usługodawcami. Porozmawiajcie co w przypadku przeciągnięcia się pandemii i przełożenia terminu wesela. Nie wykonujcie żadnych radykalnych kroków.
Po ósme – Wasze wesele ma się odbyć niedługo? Macie dość tego stresu i nie chcecie przechodzić przez proces przekładania wszystkiego ale zależy Wam na ślubie i weselu? Zatrudnijcie konsultanta ślubnego. Pomożemy Wam przez to przejść.